Historia Ukrainy jest długa, złożona i często bolesna. Ziemia, którą obecnie znamy jako Ukrainę, od wieków znajdowała się na skrzyżowaniu cywilizacji, a jej pozycja kluczowego partnera handlowego między Wschodem a Zachodem sprawiała, że przez większość tego czasu była celem inwazji i dominacji. Niniejszy artykuł szczegółowo omawia historię Ukrainy.
Kultura słowiańska już od czasów starożytności
Terytorium, na którym obecnie znajduje się Ukraina, było zamieszkane od epoki kamiennej, ale zaczęło tworzyć odrębną historię dopiero wtedy, gdy plemiona słowiańskie migrowały do regionu w V wieku n.e. (choć niektórzy historycy kwestionują etniczne powiązania między tymi wczesnymi Słowianami a współczesnym narodem ukraińskim). Kultura, która powstała w wyniku mieszania się różnych plemion i ludów, była silnie rolnicza. Klany ukraińskie były silnie uzależnione od swojej ziemi jako źródła pożywienia i dochodów, więc obrona tej ziemi była głównym priorytetem. Reputacja zaciekłej obrony terytorialnej wzrosła, gdy starożytna kultura weszła w kontakt z rozszerzającym się imperium osmańskim i bizantyjskim.
Nastały trudne czasy
W tym samym czasie, gdy Słowianie migrowali do tego regionu, Hunowie migrowali z Azji Środkowej do Europy Wschodniej. Ich przejście przez te tereny przyniosło okres konfliktów i zniszczeń. Walki między Hunami, Słowianami i innymi plemionami w tym regionie zmieniły bieg historii, spychając Słowian dalej na południe i zachód i tworząc próżnię władzy, którą wypełniło Cesarstwo Bizantyjskie. Epoka bizantyjska na Ukrainie jest pamiętana jako czas względnego pokoju, ale także jako czas ucisku. Klasa rządząca Cesarstwa Bizantyjskiego składała się w dużej mierze z Greków, a wielu Ukraińców zostało zdegradowanych do statusu drugiej kategorii, jako chłopi pańszczyźniani we własnym kraju. Mimo to we wczesnych latach panowania Bizancjum nastąpił rozkwit ukraińskiej kultury, a także okres wielkich osiągnięć artystycznych i architektonicznych.
Czasy Rusi Kijowskiej
W 988 roku terytorium, które jest obecnie Ukrainą, stało się centrum nowego państwa – Rusi Kijowskiej. Było to pierwsze w pełni niezależne państwo ukraińskie i pierwsze, które używało nazwy „Ukraina”. Ruś była rządzona przez dynastię Rurykowiczów, która wywodziła się od szwedzkiej dynastii wikingów z VIII wieku. Rurykowicze słynęli z umiejętności wojennych oraz mecenatu nad sztuką i architekturą (choć w dziedzinie handlu i rządów odnosili mniejsze sukcesy). Rządy Rusi Kijowskiej były stosunkowo spokojne, ale wciąż przerywane okazjonalnymi najazdami z zachodu. Kiedy w XIII wieku Mongołowie dotarli do granic Rusi Kijowskiej, zastali kraj podzielony geograficznie i politycznie. Znaczna część południowej i zachodniej części państwa należała do silniej zaludnionych i obciążonych wyższymi podatkami ziem Złotej Ordy, a Ruś Kijowska jak dotąd uniknęła pełnego gniewu tej wschodniej hordy.
Względny spokój dynastii Rurykowiczów skończył się w 1240 roku wraz z inwazją Złotej Ordy. Oblężenie Kijowa przez Mongołów i późniejsza bitwa nad rzeką Rybą są w historii Ukrainy zapamiętane jako katastrofalna, ale bohaterska porażka. Choć Ruś Kijowska nie została ponownie podbita przez Mongołów, to jednak państwo zostało osłabione na tyle, by zaprosić Tatarów do osiedlenia się na swoim terytorium. Tatarzy wprowadzili system rządów, który był jeszcze bardziej opresyjny niż bizantyjska pańszczyzna. Ziemia została podzielona między Tatarów, a chłopi zostali zredukowani do pańszczyzny. Podczas gdy chłopi cierpieli pod jarzmem swoich nowych panów, Rurykowicze nadal rządzili miastem Kijowem i otaczającymi je terenami jak własnym lennem. Był to rzadki okres prosperity dla klasy rządzącej Rusi Kijowskiej.
Czas panowania carów
W XVI wieku historia zwróciła się w stronę carów moskiewskich (dzisiejsza Rosja) jako władców Ukrainy. W tym okresie nastąpiło stopniowe wchłanianie terytoriów, które kiedyś były niezależne, do rosnącego Imperium Rosyjskiego. Carowie byli również odpowiedzialni za początkowy odwrót Mongołów do Azji, co zakończyło 300-letnie panowanie Złotej Ordy na Ukrainie. Wraz z rozwojem Imperium Rosyjskiego, wchłonęło ono wiele różnych grup etnicznych, w tym dużą liczbę Ukraińców. Wielu Ukraińców stało się obywatelami Rosji, podczas gdy inni otrzymali pewien stopień autonomii w ramach Imperium Rosyjskiego. W tym okresie język ukraiński był powszechnie używany w administracji państwowej i szkolnictwie, a kultura ukraińska rozkwitała w sposób, w jaki nie było to możliwe pod rządami Rurykowiczów czy Tatarów.
Okres II Wojny Światowej na terenie Ukrainy
II wojna światowa przyniosła inwazję na pełną skalę na Ukrainę przez armię niemiecką. Siły Hitlera szybko zdobyły stolicę Kijów i zainstalowały marionetkowy rząd w regionie. Niemieckie rządy na Ukrainie były brutalne, z powszechnymi egzekucjami i masowymi deportacjami ludności. To właśnie w tym okresie powstał ukraiński ruch oporu, znany jako Partyzanci, który stawiał opór niemieckiej okupacji. Po wycofaniu się Niemców Armia Radziecka wkroczyła do Kijowa i reszty Ukrainy, ustanawiając w tym regionie marionetkowy rząd. W przeciwieństwie do okupacji niemieckiej rządy sowieckie były surowe i represyjne. Ukraińska kultura była tłumiona, a wielu Ukraińców było celem wielkiej czystki Stalina w latach 30.
Upadek ZSRR – Jakie zmiany przyniósł?
Upadek Związku Radzieckiego i niepodległość Ukrainy przyniosły zarówno obietnicę, jak i niebezpieczeństwo. Kraj był nowo niepodległy, ale też mocno zadłużony. Lata 90. były trudnym okresem dla ukraińskiej gospodarki, a kolejne lata obfitowały w konflikty wewnętrzne i skandale polityczne. Wybór prozachodniego prezydenta Wiktora Juszczenki w 2004 roku przyniósł krajowi nowy impuls i nową nadzieję na przyszłość. Rządy Juszczenki były naznaczone oskarżeniami o korupcję i konfliktami wewnątrz jego partii, ale wprowadził on Ukrainę na drogę ku większej integracji z Unią Europejską i resztą Zachodu.