Dostawy żywności na świecie – czy Ukraina i obecna wojna, która toczy się na jej terenach, może mieć na nie wpływ? Okazuje się, że wpływ wojny na Ukrainie może wpływać na dostawy żywności, w stopniu o wiele większym niż by nam się wydawało. Niektóre wyliczenia sugerują, że Ukraina jest odpowiedzialna za około 40% światowych dostaw pszenicy. To może nam pomóc zobrazować, jak istotna jest rola Ukrainy w dostawie ziarna oraz ogólnym dostarczaniu żywności. Przed wojną Ukraina dostarczała żywność do wielu potrzebujących państw, na przykład w Afryce. Teraz ta sytuacja może się nieco skomplikować.
Działania kinetyczne na terenach tego państwa mogą mieć bezpośredni wpływ na globalne dostawy żywności oraz sytuację związaną z głodem na świecie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób Federacja Rosyjska będzie represjonowała Ukrainę. Nadal nie jest za późno na to, aby zaradzić sytuacji. Mimo wszystko poniżej przyjrzymy się bliżej informacjom, które przedstawiają dane dotyczące potencjalnego kryzysu żywnościowego na świecie, do którego może doprowadzić wojna.
Największy eksport żywności na całym świecie – odpowiadają za niego Rosja i Ukraina
Przemysł rolniczy jest kręgosłupem każdego społeczeństwa. Zapewnia żywność, dochody i zatrudnienie milionom ludzi. Ale jest to również jeden z najsłabszych sektorów gospodarki kraju. Produkcja żywności będzie pierwszą, która ucierpi w rozdartym wojną kraju lub regionie. Zagrożone zostaną środki do życia rolników, a hodowla zwierząt również utknie w martwym punkcie. Jeśli produkcja żywności nie zostanie szybko przywrócona, niepokoje społeczne mogą szybko pójść w ich ślady, ponieważ ludziom zaczną się kończyć zapasy żywności i wody. Aby utrzymać poziom produkcji żywności, muszą polegać na imporcie z Ukrainy objętej wojną.
Pamiętajmy o tym, że za ogromną ilość eksportu odpowiada nie tylko Ukraina, ale także w dużej mierze Federacja Rosyjska. Rosja od dawna jest jednym z czołowych dostawców żywności do wielu krajów. Ale ich eksport spadł w ciągu ostatnich kilku lat. Problem z Rosją i eksportem żywności polega na tym, że Rosja nie eksportuje tyle żywności, ile kiedyś. Wynika to z sankcji gospodarczych, zmian klimatycznych i rosnącej konkurencji ze strony innych krajów.
Ukraina i Rosja – czyli najwięksi eksporterzy zboża i oleju spożywczego
Zarówno Ukraina, jak i Rosja odgrywają niezwykle istotną rolę, jeżeli chodzi o regularne dostarczanie żywności w postaci zbóż oraz oleju niezbędnego do gotowania. Zasilają oni rynki mniej rozwiniętych państw, które niestety w większości nie mają alternatywy, dzięki której mogliby swobodnie się wykarmić. Federacja Rosyjska i Ukraina odpowiadają za największy eksport oleju słonecznikowego, kukurydzy, pszenicy, jęczmienia. Ich wkład w globalny eksport był na przestrzeni ostatniej dekady ogromny. Wszystko zaczęło się jednak zmieniać od końca lutego 2022 roku ze względu na działania wojenne Rosji.
Kinetyczna wojna tocząca się na terenie Ukrainy sprawiła, że Ukraina ma związane ręce jako eksporter, a na domiar złego Rosja ma problemy ze swobodnym handlem i wymianą dóbr, ponieważ zachód nakłada na Rosję liczne sankcje handlowe, które mają ukarać ją za toczenie nielegalnej wojny o tereny Ukrainy. Niestety sytuacja ta może być niezwykle groźna w dłuższym terminie, ponieważ Rosja wraz z Ukrainą odpowiadali aż za 25% globalnych dostaw oleju słonecznikowego i kilku popularnych ziaren spożywczych.
Które kraje są najbardziej uzależnione od eksportu żywności z Ukrainy i Rosji?
Pomimo tego, że żywność eksportowana z Rosji i Ukrainy ma ogromny wpływ na arenie globalnej, warto tutaj zaznaczyć, że nie każde państwo jest równomiernie uzależnione od zasobów obcych państw. Na braku dostaw żywności będą cierpiały raczej nieco mniejsze narody, które mają problemy z samodzielnym wykarmieniem swoich obywateli za pośrednictwem tego, co produkują na swoich terenach. Wszyscy, którzy na ten moment importują najwięcej żywności bezpośrednio z Rosji oraz Ukrainy będą w niedalekiej przyszłości mieli spore kłopoty z dostawami, co bezpośrednio wpłynie na podniesienie cen.
Najwięcej państw uzależnionych od zboża i olejów jadalnych z Rosji oraz Ukrainy znajduje się w Afryce Północnej, oraz na terenie bliskiego wschodu. Jeżeli chodzi o dostawy samej kukurydzy, polegają na niej państwa znajdujące się w Azji wschodniej, a w mniejszej ilości na terenie Europy. Oprócz tego ze względu na brak regularnego eksportu zbóż z całą pewnością ucierpi Liban, Egipt oraz Libia.